Csincsilla
Csincsilla tartási útmutató
Kedvencként akár 15-20 évet is élhetnek a csincsillák, nem csak pár évre szól a tartásuk.
Párban szeretnek élni, egyedül elpusztulhatnak magányukban. A legjobb, ha egy ivartalan hímmel egy nőstény él, de olykor, ha elég nagy a terület, a hím két nősténnyel is összeszoktatható. Két nőstény kapcsolata is harmonikus általában, a hímek viszont nem tűrik meg egymást ivartalanul sem.
Ha új csincsilla érkezik a lakásba, akkor legalább két hét karantént kell tartani, ez azt jelenti, hogy másik szobában kell elhelyezni a ketrecét, nem találkozhat a már meglévő csincsillával. Csak így kerülhető el, hogy egy esetleges fertőző betegséget átadjanak egymásnak. Egy-két hét is kellhet, hogy látható tünetek jelentkezzenek, ha volt lappangó betegsége. A karantén lejárta után, ha egészségesnek bizonyul, akkor el lehet kezdeni a fokozatos összeszoktatást.
Az első időszakban egymás mellé lehet helyezni a két ketrecet és cserélgetni néhány berendezést, pár marék almot, hogy elkezdjék megszokni a másik szagát és jelenlétét. Pár órára a csincsillák is helyet cserélhetnek, de ilyenkor még nem találkozhatnak. Amikor már nem mutatnak ellenséges viselkedést ketrecen keresztül, akkor egy semleges, egyikük által se ismert helyen folytatódhat az összeszoktatás. Nagyon figyelni kell rájuk, és komoly harc esetén szétválasztani őket. A dominancia kimutatása, erőszakosabb kurkászás, párzás imitálása belefér, ez része az összeszoktatásnak. Eleinte csak pár percet, majd egyre több időt töltsenek így. Ha már hosszabb ideje itt is minden rendben van, akkor találkozhatnak ismerős terepen is, majd legvégül egy ketrecbe is költözhetnek. Az összeszoktatás egy hosszabb folyamat, pár hetet vagy hónapot is igénybe vehet, nagyon ritka, hogy azonnal elfogadják egymást. Minden nap találkozzanak legalább pár percet, de az ő tempójukban kell haladni, nem szabad kapkodni. Megéri ennyit várni, ez így is nagyon kevéske idő ahhoz képest, hogy aztán akár 20 évig is együtt élhetnek.
Szeretnek ugrálni, nagyon energikusak, két csincsillának minimum 80x60 cm alapterületű és 150 cm magas ketrec szükséges, legfeljebb 2,5 cm-es rácstávolsággal. A sok kis polcot preferálják, nagyon ügyes ugrók, de azért leesésbiztosan kell elhelyezni őket. A terráriumok, lapos ketrecek nem megfelelőek nekik.
Kerékből legalább 45 centiméteres, zárt futófelületű, nem ollós kialakítású a biztonságos a számukra. Ebben egyenes gerinccel tudnak szaladni és nem sérülhetnek meg.
Pormentes és puha almot érdemes az alomtálcába tenni, hogy kényelmes legyen nekik és ne betegedjenek meg. A sarok WC használatát gyakran megtanulják, ilyenkor alomszőnyeget is lehet teríteni a ketrec többi részére.
A ketrecükben úgy érzik magukat biztonságban, ha sok helyre el tudnak bújni. Lehetnek házikóik, csöveik, függőágyaik.
Csincsilláknak készült fürdőhomokkal tartják tisztán a bundájukat, a víz nem alkalmas erre, megbetegedhetnek tőle. Sok csincsilla szeret a homokba pisilni, ezért gyorsan összekoszolódhat. Elég, ha napi egyszer homokozhatnak játékidőben kint vagy a ketrecben.
18-23 fok között még jól érzik magukat, de melegebb időben hamar hőgutát kaphatnak. Ilyenkor fontos hűteni őket, de klíma esetén nem szabad, hogy rájuk fújjon. A lakásban egy világos helyet kell választani a ketrecüknek, ahol nem érheti őket huzat és tűző nap. Éjszakai állatok, rengeteget futnak ilyenkor, ezért a zajokra érzékenyek inkább ne a hálószobában helyezzék el őket.
Kifutóban vagy egy biztonságos szobában minden nap szeretnek játszani. A szobanövényeket, kábeleket, veszélyes és értékes tárgyakat jól el kell barikádozni vagy másik szobába vinni, hiszen rágcsálók, mindent megkóstolnak. Gyorsak és sokat szaladgálnak, de ha nyugodtan, türelmesen ül közöttük a gazdi, akkor hamar nyitnak felé. Nagyon puha a bundájuk, de az ölelgetést nem szeretik. Sokszor inkább csak nézi lehet őket, az megtiszteltetés, ha ráülnek a gazdi lábára, kezére.
A tálkás víz nem nekik való, túl gyorsan összekoszolják, felborítják, helyette golyós önitatóba kérnek minden nap friss vizet.
Fűevő állatok, szénából korlátlan mennyiséget kell biztosítani nekik. A metszők mellett a hátsó, őrlőfogaik is folyamatosan nőnek, ezeket csak a széna tudja koptatni. Mellé min. 20% rosttartalmú pelletált tápot kaphatnak, a tenyésztápoktól és a magkeverékektől tönkremegy az emésztésük és a fogaik. A gyümölcsök és zöldségek se tesznek jót az egészségüknek, jutalomfalatként inkább szárított gyom-, gyógy- vagy fűszernövényeket kaphatnak.
Nem megszokott viselkedés, betegségre utaló jel vagy fogyás esetén fel kell keresni egy egzotikus szakállatorvost, aki szakszerűen tudja diagnosztizálni és kezelni a csincsillákat.