Egér
Egér tartási útmutató
letöltés
A házi egerek (Mus musculus) nagyjából 1,5-2 évig élnek, de a tartásuk ettől még szólhat hosszú távra.
Társas állatok, magányosan nem érzik jól magukat, emiatt minimum kettő, de inkább három egeret javasolt együtt tartani. A hímek gyakran nem jönnek ki jól egymással, ezért jobb nőstényekből álló csapatot kialakítani, vagy ivartalan hímmel is élhet egy vagy több nőstény. Nem szerencsés megvárni, hogy egyedül maradjon egy egér, mert bele is betegedhet a magányba. Időben ajánlott bővíteni a csapatot, hogy soha ne legyen társ nélkül egyik állat se.
Ha új egér vagy egerek érkeznek, akkor fontos legalább két hét karantént tartani, ami azt jelenti, hogy külön szobában kell elhelyezni őket, nem találkozhatnak a meglévő csapattal. Így elkerülhető, hogy megfertőzzék egymást, ha az új egerek eleinte tünetmentesen hordoznak valami kórokozót. Tünetrejtő állatok, ezért idő kell, hogy észrevehető legyen egy esetleges betegség. Ha a karantén lejárta után egészségesnek bizonyulnak, akkor fokozatosan kell összeszoktatni őket.
Először elég egymás mellé helyezni a ketreceket és naponta cserélgetni egy marék almot, rongy darabot, hogy szokják a másik szagát. Pár órára az állatok is helyet cserélhetnek, de véletlen se találkozzanak eleinte. Ha már nem mutatnak ellenséges viselkedést, akkor semleges, senki által se ismert terepen össze lehet őket engedni. Nagyon figyelni kell rájuk, és komoly harc esetén szétválasztani az összeugró feleket. A dominancia kimutatása, erőszakosabb kurkászás, párzás imitálása normális, ez része az összeszoktatásnak, nem szükséges közbeavatkozni. Később találkozhatnak ismerős terepen is, majd legvégül egy ketrecbe is költözhetnek. Az összeszoktatás a legtöbb esetben hosszabb folyamat, pár hetet vagy hónapot is igénybe vehet, nagyon ritka, hogy azonnal elfogadják egymást. Nem szabad kapkodni, az egerek tempójában kell haladni. Megéri ennyit várni, hogy aztán életük végéig boldog csapatban élhessenek együtt.
Annak ellenére, hogy kicsik, nagy a mozgásigényük. Két-három egérnek egy legalább 60x50 cm alapterületű és 50 cm magas ketrec való. A rácstávolság ne haladja meg az 1 centimétert, mert különben ki tudnak szökni. A terráriumok, dobozok nem szellőznek megfelelően, a vizeletükből kipárolgó ammónia károsítja a légutakat, amitől hamar megbetegedhetnek.
Nagy ketrec esetén is szükség van még egy biztonságos futókerékre. Ennek a belső átmérője érje el a 25 cm-t, hogy egyenes háttal, gerincfájdalmak nélkül szaladhassanak. Fontos, hogy zárt futófelületű legyen, mert a rácsos kerekek talpfekélyt és súlyos sérüléseket okozhatnak. Az ollós kialakítás kerülendő a balesetveszélyessége miatt. A kerék mellett futótányért is lehet használni, de ez nagyobb helyet foglal és nem szereti használni minden állat.
Az alomtálcába legalább 10 cm vastagon puha, por- és illatanyagmentes almot javasolt teríteni. Szeretnek ásni és elbújni benne az egerek, valamint a vastagon rakott alom tovább marad szagtalan. A homok, forgács, macskaalom és széna a bennük levő por miatt káros hatással lehet rájuk, ezeket kerülni kell.
A ketrecet érdemes minél ingergazdagabban berendezni, sok házikóval, elbújási és mászási lehetőséggel. Szeretik a függőágyakat, csöveket is. Legalább annyi bújóhely legyen, ahány egér lakik egy ketrecben, hogy el tudjanak vonulni külön is pihenni, ha épp nem vágynak a társaságra.
A ketrecüket soha ne érje tűző nap és huzat. Fontos az állandó hőmérséklet, a hirtelen hőingást rosszul viselik. 19 fok alatt megfázhatnak, 28 fok felett pedig hőgutát kaphatnak. Így minden évszakban figyelni kell a szobájuk megfelelő fűtésére és hűtésére. A radiátor előtt túl meleg lehet nekik, hűteni pedig csak úgy lehet biztonságosan, ha nem feléjük fúj a klíma, ventilátor.
A ketrecen kívül is lehet foglalkozni velük minden nap, de fontos, hogy egy biztonságos, elbarikádozott szobarészben legyenek kiengedve. A bútorok közötti és alatti résekben gyorsan eltűnhetnek, beszorulhatnak, a vezetékeket és szobanövényeket pedig megrághatják, ezektől meg is halhatnak. Minden veszélyes tárgyat el kell pakolni vagy barikádozni. A játszóterükön érdemes elhelyezni pár bújóhelyet és játékot, örülnek, ha a gazdi is leül közéjük. Alulról, két kézzel meg lehet fogni őket, a felülről hirtelen közelítő kéztől megijednek és haraphatnak. A farkuknál fogva tilos megemelni őket, ez nagy fájdalommal jár.
Friss vizet minden nap biztosítani kell nekik golyós önitatóból. A tálkás vizet hamar összekoszolhatják, ami remek táptalaj a baktériumoknak, az egerek könnyen megbetegedhetnek tőle.
Mindenevők, így jó minőségű pelletált tápra vagy magkeverékre van szükségük. A pelletált táp általában jobb választás, mert így nem tudnak válogatni, mindenki ugyanazokhoz a tápanyagokhoz jut hozzá ugyanolyan arányban. Kevés zöldséget és gyümölcsöt is ehetnek, napi 1-2 pici kockányit a számukra adhatóak közül. Állati eredetű fehérjére is szükségük van, így kaphatnak kiegészítésnek rovarokat, édesvízi apróhalakat, rákokat is, de a napi táplálékuk fehérjetartalma ne haladja meg a 13%-ot.
Az egerekhez csak az egzotikus szakállatorvosok értenek megfelelően, így nem megszokott viselkedés, fogyás, bármilyen betegségre utaló tünet esetén hozzájuk kell fordulni.