Rengetegféle tápot lehet kapni a nyusziknak, de nem mindegy, hogy melyiket választjuk. Ahogy az emberi ételek között is vannak egészségesek és egészségtelenek, ugyanúgy a nyulaknak készült tápoknál is találni magas és silány minőségűeket. Az egészségük megőrzése érdekében a jó tartás mellett a helyes etetés is kiemelkedően fontos, ezzel az élettartamuk is meghosszabbítható.
Miért ajánlott tápot adni a nyulaknak?
A nyulak fűevő állatok, az étrendjüknek legalább a 80%-át a széna teszi ki. A táp csak kiegészítés, hogy biztosan minden ásványi anyag, vitamin bekerüljön a szervezetükbe. A korábbi, szénáról szóló blogcikkből kiderült, hogy a széna minőségét sok minden befolyásolja, így nem állandó a tápanyagtartalma. Ennek az ellensúlyozására készülnek a tápok. A nyúl méretétől függően reggel és este 1-2 evőkanálnyi vagy szűk maréknyi táp adható a korlátlan széna mellé.
Milyen egy jó nyúltáp?
Minden táposzacskó hátoldalán megtalálhatóak az összetevők és az analitikai értékeket, ezek átolvasása segít a választásban. Valamint arra érdemes még figyelni, hogy egyforma pelletált vagy extrudált szemekből álljon, ne keveréktáp legyen.
Összetevők:
Egy tápban mindig abból van a legtöbb, ami az összetevőlista élén áll, a legkevesebb pedig abból, ami a végén. Előfordul, hogy pontos százalékok is fel vannak tűntetve. Mivel a nyulak fő tápláléka a széna, ezért a tápnak is nagyrészt fűfélőkből kell állnia. Utána még kerülhetnek más adható gyom-, gyógy- és fűszernövények a tápba. Lucerna lehetőleg ne legyen benne, vagy csak kevés. Alapesetben a nyusziknak nem szabad megenniük a legtöbb gyümölcsöt és zöldséget, csak néhány fogyasztható a számukra nasimennyiségben. Egész gabonaféléket és magvakat pedig egyáltalán nem ehetnek. A jó minőségű tápok összetevőlistájának a végén mégis sokszor megtalálhatóak olyan összetevők, mint a sárgarépatörköly, napraforgómag-kivonat stb. Ezektől ne ijedjünk meg, pont azért vannak a tápba, hogy javítsák az analitikáját. Nagyon kis mennyiségben vannak benne, és nem is az egész növényeket teszik a tápba, hanem csak bizonyos, értékes részeiket. Kerülendőek viszont a színezéket, cukrot, ízfokozókat, tartósítószereket tartalmazó nyúltápok.
Analitika:
Ahhoz, hogy megfelelően működjön a nyulak emésztése sok rostra van szükségük. Egy jó tápnak minimum 20% a rosttartalma. A tápban lévő fehérjére és zsírra azért kell figyelni, mert ha ezekből rendszeresen túl sokat eszik a nyuszi, akkor elhízhat és komoly szervi problémái alakulhatnak ki. Emiatt a táp fehérjetartalma ne haladja meg a 14%-ot, a zsír pedig a 3,5%-ot. A veseproblémák elkerülése érdekében ajánlott figyelni a kalciumtartalmat, ez maximum 0,8% lehet. A kalcium a foszforral kölcsönhatásban van, ezért érdekes a táp foszfortartalma is, ami ne legyen több 0,6%-nál. A legfontosabb pedig az arányuk. Ha a kalciumot elosztjuk a foszforral, akkor egy jó táp esetében 1 és 2 közötti számot kapunk.
Junior és gyógytápok
A fiatal, vemhes, szoptatós és beteg nyulaknak más a tápanyagigénye, ezért a junior és gyógytápoknak magasabb a fehérjetartalma, és az összetevők között is gyakrabban fordul elő a lucerna. Ezekben az esetekben ez nem probléma. A fiatal nyulak 6 hónapos korukig eszik csak a junior tápot, a gyógytápokat pedig időszakosan kapják a nyulak, pár hétig vagy hónapig. Egészséges, felnőtt nyulak viszont nem etethetőek ilyen tápokkal.
Tápváltás
A korlátan széna mellett a táp csak kiegészítés, így egyáltalán nem gond, ha egy ideig nem esznek tápot a nyulak. Ha elfogyott otthon a megszokott táp, nem sikerült időben új adagot szerezni, akkor sokkal jobb, ha egyáltalán nem adunk tápot a nyuszinak, mintha egy rosszabb minőségűt vennénk. Tápot egyébként sem szabad hirtelen váltani, mert súlyos emésztési problémákhoz vezethet. Egy jó minőségűt érdemes kiválasztani és mindig azzal etetni. Ha valamiért muszáj tápot váltani, akkor csak fokozatosan lehet megtenni, pár hét alatt. A régi táphoz mindig egyre több új tápot kell keverni, és közben csökkenteni a régi táp mennyiségét. Így van ideje a nyulak pocakjának megszokni az új élelmet. Gyakran előfordul, hogy amikor jobb minőségű tápra vált a gazdi, akkor a nyulak bojkottálják azt. Ez teljesen természetes, mert az egészséges tápok kevésbé finomak általában. Az ember is a csokit választja a brokkoli helyett, ha teheti. Ilyenkor az a megoldás, hogy nem kapnak addig új adag tápot, amíg nem fogy el az előttük lévő. Ha rájönnek, hogy nincs más, akkor idővel megeszik.