Mókus
Szibériai csíkos mókus tartási útmutató
Akár 7−10 évig is élhetnek, ezért hosszabb távú elköteleződést igényel a tartásuk.
Kizárólag egyedül lakhatnak, se fajtársakkal, se más mókusfajokkal nem költözhetnek egy ketrecbe. Nagyon territoriálisak, magányosan érzik jól magukat, mindenáron megvédik a területüket.
Tágas, hatalmas ketrec való nekik, hiszen szeretnek ugrálni, nagy a mozgásigényük. Legalább 100x50 cm alapterületű és 150 cm magas ketrec az ideális számukra, aminek a rácstávolsága nem haladja meg a 1,5 centimétert. Fémből és fából is készülhet a ketrec, de fontos, hogy szökésbiztos legyen és megfelelően szellőzzön.
Az almot gyakran kell takarítani, de így is nagyon jó nedvszívót érdemes választani, ami por- és illatanyagmentes.
Szeretnek faágakon és köteleken mászni, játszani, ingergazdagon kell berendezni a helyüket. Mint minden állatnak, nekik is biztosítani kell elbújási lehetőséget. Több odút, házikót is érdemes elhelyezni különböző helyeken.
Elsősorban nappal aktívak, ilyenkor vágynak a gazdi társaságára. Erős napfénytől és huzattól védett helyre kell tenni a ketrecet. Benti tartás esetén 18-28 fok között érzik jól magukat, a hirtelen hőingást nem viselik jól.
A legtöbb mókus soha nem lesz olyan szelíd, hogy kézbe lehessen venni, simogatni, játszani vele. Csak akkor lehet kiengedi őket a ketrecükből, ha van egy jól elbarikádozott, biztonságos szobába. A szobanövényeket, veszélyes, értékes tárgyakat másik helyiségbe kell vinni, a vezetékeket pedig kábelcsatornába helyezni, nehogy megsérüljenek, ha megrágják. A bútorok alatti, melletti résekbe beszorulhatnak, elbújhatnak, ezeket is el kell torlaszolni. Gyorsak és bárhova fel tudnak mászni.
Minden nap friss ivóvizet kell biztosítani nekik golyós önitatóból. A tálkát gyorsan összekoszolják, ezért nem megfelelő nekik.
Főtáplálékuk a jó minőségű keveréktáp, de mellé változatosan kaphatnak kiegészítőeleségeket. Hetente adható idénygyümölcs, mogyoró vagy dió, és heti 3-4 alkalommal rovarokat is szívesen fogyasztanak.
A nőstényeknél gyakoriak a hormonális problémák, ezeknek a megakadályozásában egzotikus szakállatorvos tud segíteni. Nem megszokott, furcsa viselkedés, egyéb betegségre utaló jel esetén is meg kell látogatni a rendelőt, ahol biztonságosan tudja diagnosztizálni és kezelni őket egy egzotikus állatorvos.