Nyúl
Ebben a kategóriában mindent megtalálsz a nyuszid boldog és egészséges életéhez. Tudjuk, mennyire fontos számodra a nyulad jóléte, ezért kínálunk számos prémium minőségű terméket, amelyek segítenek gondoskodni róla.
Nyúl tartási útmutató
Akár 6-10 évet is élhetnek, hosszú időre kell berendezkedni a tartásukhoz.
Társsal boldogok igazán, az ivartalan hím és ivartalan nőstény párosok működnek jól, az azon nemű nyulak gyakran nem jönnek ki jól egymással párban.
Amikor új nyúl érkezik, akkor legalább 2 hét karantént kell tartani, ez idő alatt nem találkozhatnak, külön légtérben kell tartózkodniuk. Így elkerülhető, hogy egy esetleges fertőző betegséget átadjanak egymásnak. Gyakran csak néhány hét után jelentkeznek a tüneteket, ha nem egészséges a nyúl. A karantén lejárta után, ha minden rendben volt, akkor elkezdődhet a fokozatos összeszoktatásuk.
Először elég, ha csak a ketrecek kerülnek egymás mellé, hogy szokják, hogy másik nyúl is van a lakásban. Utána egy semleges terepen találkozhatnak, ami elég nagy ahhoz, hogy ki tudjanak térni egymás elől. A nyulak összeszoktatás általában időigényesebb, nagyon erősen védik a területüket. Nem szabd hagyni, hogy összeverekedjenek, de kézzel szétválasztani őket sérülésveszélyes. Nagyon figyelni kell az intő jelekre és időben közbeavatkozni, mert súlyos sérüléseket is okozhatnak egymásnak. Teljesen ismeretlen környezetben, ha elfogadják egymást, akkor is lehet még probléma a saját, jól ismert helyükön. Érdemes mindent szagtalan mosni, ez segíthet. Akár több hónapig is eltarthat egy összeszoktatás, de megéri türelmesnek lenni, hiszen aztán 6-10 évig is harmonikusan élhetnek együtt.
Ha csak napi 1-2 órát kell ketrecben tölteniük, akkor elég egy 120x50 cm-es, laposabb ketrec is, de ha ennél többet, akkor legalább egy 4 m²-es karámra lesz szükség. Emellett is min. napi 8 óra kint létet kell biztosítani nekik. Hatalmas a mozgásigényük, sokat ugrálnak, a legjobb ha van egy saját nagy szobájuk vagy elég biztonságos a lakás ahhoz, hogy szabadon lehessenek. Karám esetén legalább 1 méter magas a rácsra lesz szükség vagy le kell fedni, hogy biztosan ne tudjanak kiugrani belőle.
Almot több sarok WC-ben, macskáknak készült alomtálcában vagy úgynevezett mini rétként funkcionáló ládába, dobozba érdemes elhelyezni. Legyen jó nedvszívó és pormentes az alom, de így is gyakran kell takarítani. A nyuszik sokszor meg is rágcsálják az almot, ezért olyat kell választani, ami nem okoz emésztési gondokat. A legjobban a mini rétek működnek általában, ezek úgy néznek ki, hogy egy nagyobb alomtálcának vagy doboznak az alján van alom és ezen sok-sok széna, egy kevéske nasit is lehet belekeverni és játékokkal még ingergazdagabbá tenni. Így szénázás közben végzik el a dolgukat, szívesen járnak ide, könnyen szobatiszták lesznek.
A szobájuk legyen fényes, de mindig találjanak árnyékos helyet és ne érje őket huzat. A szobanyuszik 18-25 fok között érzik jól magukat, a hirtelen hőingást nem viselik jól. Nyáron legelészhetnek a kertben egy biztonságos, fedett karámban felügyelettel, de csak akkor mehetnek ki, ha már elég meleg a talaj is. Figyelni kell, hogy mindig legyen árnyékuk, esőben ne maradjanak kint, ne ássák ki magukat és ragadozó se mehessen a karám közelébe.
A lakást mindenképp biztonságossá kell tenni, ha mindig szabadon közlekedhetnek, akkor azért, ha pedig csak a napi játékidejüket töltik kint, akkor azért. A vezetékeket, szobanövényeket, veszélyes, értékes tárgyakat elérhetetlenné kell tenni, nehogy bajuk essen. A lakásban több ponton is legyen WC-jük, elbújási lehetőségük és játékaik. Szívesen töltenek időt a gazdival, de az emelgetést, dögönyözést nem tűrik. A fejük simogatást szeretik általában, és a láb- és fenéksimogatást viselik a legrosszabbul, akár haraphatnak is. Hanyatt fordítani tilos őket, ilyenkor sokkos állapotba kerülnek, nem azért fekszenek mozdulatlanul, mert élvezik.
Önitatóból minden nap szükséges a friss víz biztosítása. A kinti játék alatt vagy betegség esetén tálból is szívesen isznak, de ezt felboríthatják.
Fő táplálékuk a tiszta, jó minőségű széna. Ebből korlátlan mennyiségnek kell a rendelkezésükre állnia. Mellé olyan pelletált tápot kaphatnak napi kétszer, kis mennyiségben, aminek a rosttartalma 20% felett van. Kiegészítő eleségként a nekik való egészséges nasik a gyom,- gyógy- és fűszernövények, például a kapor, petrezselyem.
A nyulak szőre rendszeres ápolása igényel, különösen a vedlési időszakban. Fésülni, furminálni kell, és vedléskor naponta egy pici csík szőroldópasztát is érdemes adni, hogy a mosakodással lenyelt szőr ne okozzon emésztési gondot.
Védőoltásokra is szükségük van három vírusos megbetegedés ellen, ezek a mixomatózis, a nyulak vérzéses betegsége (RHD1) és az RHD2. Az oltások gyakoriságáról egzotikus szakállatorvos tud tájékoztatást adni. Orvoslátogatáskor a karmokat is le lehet vágatni, ez egyszerűbb és biztonságosabb, mint otthon vágni. Egyéb problémák, betegségek, fura viselkedés, gubbasztás, nem megfelelő bélsár, nem evés esetén is azonnal orvoshoz kell fordulni.