A nyulaknál mindkét nemet ajánlott rutinszerűen ivartalanítani. Ennek több oka is van. Nagymértékben csökkenthető vele az ivarszervi megbetegedések kockázata, enyhülnek a területjelölési és védési ösztönök, valamint ellentétes nemű pároknál megakadályozható a szaporodásuk.
Ivarszervi megbetegedések
A bakoknál főleg idősebb korban heredaganat, here- vagy mellékhere gyulladás alakulhat ki. Ezek könnyen megelőzhetőek az ivartalanítással. Ezzel szemben a nőstényeknél már egészen fiatalon is lehetnek problémák. Az ivaros nőstény nyulak 3-5 hónapos koruktól folyamatosan ivaraznak, de optimális esetben a gazdinál sosem vemhesülnek. Innentől mindig magasan van az ösztrogénszintjük, ami sok gondot okozhat. A 4 év feletti ivaros nőstények körülbelül 80%-ánál alakulnak ki ivarszervi megbetegedések. A leggyakrabban ezek álvemhesség, méhvérzés, méhdaganat, gennyes méhgyulladás, petefészekciszta. Az ilyen betegségek sokszor életveszélyes állapotot idéznek elő, és ha sikerül azonnal műtéti időpontot szerezni, akkor is jelentősebb lesz a kockázat. Ráadásul a rosszindulatú daganatok áttétet is képezhetnek a tüdőbe, ami nem műthető. Egy egészséges, fiatal nyúlnál jóval kisebb a műtéti kockázat, ezért érdemes ivartalanítással megelőzni a bajt. Bónuszként az emlődaganatok előfordulásának a valószínűsége is csökken.
Viselkedés
A nyulak territoriális állatok, erősen védik a területüket. Emiatt sokkal nehezebb ivaros nyulakat összeszoktatni egymással. Nem is javasolt a társítással próbálkozni az ivartalanítás előtt, mert tragédiával is végződhet. Az ivaros nyulak nem csak a fajtársaikkal, de a gazdival szemben is agresszívak lehetnek. A nőstények gyakrabban harapósak, a hímek viszont a túlzott szerelmükkel kergethetik az őrületbe a gazdit. Állandóan udvarolhatnak, megpróbálhatnak párosodni a gazdi lábával. Nem csupán védik, de meg is jelölik a területüket vizelettel és bélsárral az ivaros nyulak. Általában ivaréréskor az eddig szobatiszta nyulak is felfüggesztik a WC-használatot. Előszeretettel piszkítanak a kanapéra, ágyra és az olyan helyekre, ahol intenzívebben érzik a gazdi illatát.
Szaporodás
Egy nyúl nem nyúl. Ők nagyon szociális, társas állatok. Ellentétes nemű párokban érzik a legjobban magukat. A gazdik jó esetben nem szaporítják a nyulaikat, ezt inkább hozzáértő tenyésztőkre bízzák. Az ivartalanítás az egyetlen megoldás arra, hogy ne szaporodjanak a nyulak, de közben együtt élhessenek a nőstények és a bakok.
Ivartalanítás
Minél előbb vannak ivartalanítva a nyulak, annál jobb. A korai ivartalanítással minimalizálható a legjobban a betegségek esélye, így kerülhetőek el a leginkább az ivaros viselkedés kellemetlenségei, és persze így társíthatóak a leghamarabb szaporulat nélkül. Fontos a nyulak kora és súlya is az ivartalanítás szempontjából. Pár hónapot muszáj várni vele.
A bakok a herék leszállása utána, körülbelül 2-3 hónapos korban már ivartalaníthatóak. 3 hónapos koruktól kezdhetnek el ivarosodni. Ha sikerül még ezelőtt heréltetni őket, akkor nem fognak kialakulni az ivaros viselkedések. Természetesen később is ivartalaníthatóak, de ilyenkor nincs garancia arra, hogy teljesen megszűnnek a beidegződött ivaros viselkedések. Az ő ivartalanításuk kisebb műtét. Egy egzotikus szakállatorvos kis bemetszést ejt csak a herezacskón és innen távolítja el az ivarszerveket. Az ivarértett bakoknál arra kell nagyon ügyelni, hogy az ivartalanítás után 4 hétig nem találkozhatnak ivaros nőstényekkel, mert így is képesek a megtermékenyítésükre. Valamint a viselkedésváltozás akár 3-6 hónapot is várathat magára.
A nőstények az ivarérés környékén ivartalaníthatóak, körülbelül 3-5 hónapos korban. Náluk ez egy nagy hasi műtét, ezért az orvosok meg szokták várni, hogy elérje az 1 kg-os súlyt a nyúl, hogy minél kevésbé legyen rizikós a beavatkozás. Ha már kialakultak az ivaros viselkedési minták, akkor náluk is előfordulhat, hogy több hónap mire megváltozik a viselkedésük.
A nyulakat kizárólag egzotikus szakállatorvosok tudják biztonságosan ivartalanítani. Ők elég képzettek hozzá és vannak megfelelő eszközeik. Fontos, hogy a műtét előtt kivizsgálják a nyuszit, egészséges és oltott legyen. Ha minden rendben van, akkor kap csak a gazdi műtéti időpontot és tájékoztatást, hogy mikre kell a műtét előtt és után figyelni. Például, hogy a nyulakat tilos koplaltatni az altatás előtt, és hogy a műtét után szükség lehet kényszeretetésre alkalmas tápszerre a gyógyszerek mellett.
Bár a nyulaknál magasabb az altatási kockázat, mint a rágcsálóknál, kutyáknál vagy macskáknál, de így is mindössze 1-2% közötti, ha gázos altatógéppel altatja őket egy hozzáértő orvos. Az egészséges és fiatal nyulak egy tapasztalt állatorvos kezei között nagyon ritkán maradnak a műtőasztalon. Ha viszont betegség miatt esnek át ezen a beavatkozáson, akkor rizikósabb az operáció. Érdemes megelőzni a bajt egy időben elvégzett ivartalanítással.
Nézz körbe nyuszis táphaink között: