Patkány
Patkány tartási útmutató
A patkányok élettartama nagyjából 3 év, de érdemes hosszútávra berendezkedni a tartásukhoz, mert csapatállatok, nem jó megvárni, hogy bármelyikük is egyedül maradjon.
Legalább kettő, de inkább három vagy több patkányt érdemes együtt tartani. Nagyon szociálisak, fajtárs nélkül soha nem fogják jól érezni magukat. A vegyes csapatok a legstabilabbak, amik 1-2 ivartalan hímből és legalább ugyanennyi nőstényből állnak. A nőstények általában hím nélkül is kiegyensúlyozottan élnek együtt, de a csak hímekből álló csapatok szinte mindig problémásak. Ez gyakran nem is fizikai bántalmazás formájában nyilvánul meg, hanem csak szép csendben, szinte észrevétlenül piszkálják egymást, amitől lemegy az immunrendszerük és fogékonyabbak lesznek a betegségekre.
Amikor új patkányok érkeznek csapatbővítési céllal, akkor minimum két hétig külön szobában kell élniük, nem mehetnek a meglévő patkányok közelébe. Ezzel elkerülhető, hogy megfertőzzék egymást, ha hordoznak valami kórokozót. Tünetrejtő állatok, idő kell, hogy észrevehető legyen egy esetleges betegség. Ha egészségesnek bizonyulnak a karantén lejárta után is, akkor elkezdődhet a fokozatos összeszoktatásuk.
Az első hetekben csak a ketrecek kerüljenek egymás mellé, hogy szokják a másik szagát, jelenlétét. Eközben lehet cserélgetni pár marék almot, néhány búvóhelyet is. Ketrecet is cserélhetnek, de ekkor még nem találkozhatnak. Ha már békésnek tűnnek, nem zavarja őket a többi patkány, akkor semleges, egyikük által se ismert terepen össze lehet őket engedni felügyelettel. Komoly harc esetén közbe kell avatkozni, de ezt soha nem szabad kézzel, valami tárggyal kell közéjük nyúlni, hogy véletlen se történjen sérülés. A dominancia kimutatása, erőszakosabb kurkászás, párzás imitálása normális, ez is része az összeszoktatásnak. Ha itt már nincs gond, akkor találkozhatnak ismerős terepen is, majd legvégül közös ketrecbe is költözhetnek. Az összeszoktatás szinte mindig hosszabb folyamat, pár hetet vagy hónapot is igénybe vehet, nagyon ritka, hogy azonnal elfogadják egymást. Nem szabad sürgetni, a patkányok tempójában kell haladni. Egy sikeres összeszoktatás után életük végéig boldogan élhetnek együtt, megéri türelmesnek lenni.
Legalább 70x50 cm alapterületű, és 80 cm magas ketrec való két patkánynak, aminek legfeljebb 1,5 cm a rácstávolsága. Szeretnek mászni és a ketrecek szellőznek csak megfelelően, terráriumban könnyen megbetegszenek a bent rekedő ammónia miatt.
A teljes alomtálcát is fel lehet tölteni alommal, de gyakran megtanulják a sarok WC használatát. Vizelettel jelölik a területüket, így ebből kerülni fog mindenhova kisebb mennyiség. Emiatt a textilanyagokat 2-3 naponta kell cserélni, kimosni. Az alom legyen por- és illatanyagmentes az érzékeny légutaik miatt. A talpfekély elkerülése végett a puha almokat ajánlott előnyben részesíteni. Keményebb fajta maximum a sarok WC-be kerülhet vagy kell fölé egy kényelmesebb, komfortréteg.
A berendezés minél ingergazdagabb, annál jobb. Sok búvóhellyel, csővel, függőággyal, játékkal pakolható tele a ketrecük. Minimum annyi bújó legyen, ahány patkány lakik egy ketrecben, hogy el tudjanak vonulni külön is pihenni, ha épp nem vágynak a társaságra. Ügyes mászók, de polcokkal, kifeszített anyagokkal esésbiztossá kell tenni a ketrecet.
Tűző naptól és huzattól mentes szobában legyen elhelyezve a ketrec, nehogy megbetegedjenek. 20-28 fok között érzik jól magukat, de a hirtelen hőingást rosszul viselik.
Szívesen játszanak minden nap a gazdival egy biztonságosan elbarikádozott szobában. A kábeleket, növényeket, egyéb veszélyes vagy értékes tárgyakat elérhetetlenné kell tenni, mert mindent megrágcsálnak. Nagyon fürgék és szeretnek elbújni, a bútorok közötti és alatti résekben eltűnhetnek, beszorulhatnak, ezeket is el kell barikádozni. A játszóterükön legyen pár bújóhely és játék és örülnek, ha a gazdi is leül közéjük.
Golyós önitatóból minden nap friss ivóvizet kell biztosítani nekik. A tálkás vizet könnyen összekoszolják, amiben elszaporodhatnak a baktériumok és megbetegedhetnek.
A legjobb választás a jó minőségű pelletált táp, mert ebből nem tudnak válogatni, mindenki ugyanazokhoz a tápanyagokhoz jut hozzá ugyanolyan arányban. Kiegészítésnek zöldséget és gyümölcsöt is ehetnek, napi 1-2 kockányit a számukra adhatóak közül. Mindenevők, ezért állati fehérjét is fogyaszthatnak, de ezt tartalmazza a tápjuk, nasinak csak ritkán kaphatnak.
A patkányokat kizárólag egzotikus szakállatorvos tudja biztonságosan ellátni. Furcsa, nem megszokott viselkedés, fogyás, egyéb betegségre utaló tünet esetén hozzájuk kell fordulni.