A legjobb tartástechnológia mellett is megbetegedhetnek a patkányok és balesetek is történhetnek. Ezekre fontos felkészülni, hogy gond esetén azonnal lehessen cselekedni.
Orvosválasztás
A patkányok egzotikus állatnak számítanak, kizárólag az egzotikus szakállatorvosok rendelkeznek megfelelő képzettséggel az ellátásukhoz. Az általános kutyás és macskás orvosok szinte semmit sem tudnak róluk, maximum önszorgalomból tanulnak meg pár dolgot. Emiatt nagyon lényeges, hogy mindig hozzáértő orvoshoz kerüljenek. Egy egyszerűbb műtét is végzetes lehet, ha például nem gázos altatógéppel vannak altatva vagy rosszul megválasztott gyógyszereket kapnak. Téves lehet a diagnózis is, ha a kezelőorvos nem ismeri a patkányok viselkedését, anatómiáját, gyakori betegségeit és az ezekkel járó tüneteket. Az orvosválasztás ebből kifolyólag nem könnyű feladat. Érdemes még a patkányok érkezése előtt szétnézni, hogy a környéken melyik rendelőkben van olyan egzotikus szakállatorvos, aki patkányokkal is foglalkozik. Gyakran előfordul, hogy csak több várossal vagy akár megyével odébb praktizál patkányos orvos, ilyenkor számolni kell az utazással is.
Házipatika
Bármilyen problémája is van a patkányoknak, az a legfontosabb, hogy minél előbb eljussanak egy egzotikus szakállatorvoshoz. Mivel nincs minden rendelőben hozzájuk értő orvos, ezért nem ritka, hogy pár órát vagy akár egy egész napot is kell várni az orvoslátogatással. Ilyenkor életmentő lehet egy jól felszerelt házipatika. Ezt az állatorvosotok segítségével ajánlott kialakítani, mert ő tudja elmondani, hogy milyen készítményekre lehet otthon szükség és azok mikor, milyen dózisban adhatóak. Néhány gyógyszer pedig vényköteles, ezeket egyébként is csak az orvos adhatja oda. Mindig olyan készítményeket adjatok a patkányoknak, amiknek a biztonságos használatáról tájékoztatott egy egzotikus szakállatorvos. Egy rosszul megválasztott termékkel vagy egy nem megfelelő adagolással nagyobb problémát is lehet okozni. Az otthoni kezelés pedig sosem helyettesíti az orvoslátogatást, csupán időt lehet nyerni vele, javíthatóak az állat túlélési esélyei a rendelőbe jutásig.
Amikre szükség lehet egy házipatikában:
- Az első a szállítóbox. Ebben lehet biztonságosan állatorvoshoz juttatni a patkányokat, nem helyettesíthető például kartondobozzal. Fontos, hogy szökésbiztos, jól szellőző, de védett legyen a hordozó. Akár többfélét is lehet otthon tartani, egy kisebbet egy állat szállításához és egy nagyobbat, ha többüket kell a rendelőbe vinni. A nagyobb szállítók ideiglenes elkülönítésre is használhatóak, ha szükség lenne rá pár órára.
- Ha valamiért el kell különíteni egy patkányt a társaitól, akkor a nagy szállítóbox helyett jobb megoldás egy lapos betegketrec. Ha elég nagy, akkor hosszabb távon is lehet benne a kedvencetek. A Ferplast Duna Multy-k például kiválóak erre a célra, mert nem rácsos az oldaluk. Jobban bent tartják a hőt, ami fontos egy elfekvő beteg állat esetében.
- A másik lényeges kellék a konyhai grammos mérleg. A patkányok tünetrejtő állatok, ezért nehéz időben észrevenni egy kezdődő betegséget. Gyakran a súlycsökkenés az első tünet, ezért legalább heti egyszer ajánlott lemérni őket. Ha hirtelen sokat vagy folyamatosan keveset fogynak, akkor egzotikus állatorvoshoz kell fordulni, aki majd segít kideríteni, hogy mi a gond.
- Ha betegség miatt fogyni kezdenek a patkányok, esetleg nem tudnak önállóan táplálkozni, akkor etetni kell őket, mert nagyon gyors az anyagcseréjük, egy napot sem éhezhetnek. Ehhez speciális állatorvosi tápszerre lesz szükség. Ezek tartalmaznak minden tápanyagot, amire egy legyengült patkánynak szüksége van. Hirtelen megoldásként a ledarált és vízzel pépesre kevert táp is megoldás lehet, de ebből nehéz elegendő mennyiséget az állatba juttatni hosszútávon. Az állatorvosi tápszerek sokkal töményebbek, napi néhány etetés is fedezi a szükségleteiket. Az állatorvossal egyeztetve érdemes kiválasztani a megfelelő tápszert vagy tápszereket, és legalább egy kis zacskóval tartani otthon.
- Az etetéshez és az gyógyszerek beadásához is szükség van fecskendő Célszerű több méretet tartani otthoni, mert a gyógyszereket 1 ml-es fecskendővel lehet pontosan adagolni, az etetéshez viszont lehet akár 2, 5 vagy 10 ml-es fecskendőt is használni.
- Az esetleges sérülések miatt ajánlott valamilyen patkányoknál is használható sebfertőtlenítőt tartani a házipatikában. A legjobb erre a Hyperol tabletta. Ebből 3%-os oldat használható náluk, ami úgy készíthető el, hogy 1 dl vízbe 3 db tablettát dobunk.
- Sebgyógyulást segítő, hámosító krémeket is javasolt otthon tartani, ezek jól jöhetnek egy tervezett műtét után, és egy balesetből származó sérülésnél is.
- Stresszhelyzetek és betegségek, műtétek esetén lejjebb mehet az immunrendszer, így ezt célszerű megtámogatni ilyenkor valamilyen immunerősítővel, mint amilyen a Vetri DMG.
- Ajánlott fájdalomcsillapítót és gyulladáscsökkentőt is tartani a házipatikában, de az ilyen készítmények vénykötelesek, kizárólag állatorvos írhatja fel, és nagyon fontos betartani az adagolási javaslatát baj esetén. A termékek dobozán a kutyás és macskás adagok nem megfelelőek a patkányoknak.
- A nagyon gyenge, keveset mozgó patkányok melegítésre szorulhatnak, ha nem tudják tartani a testhőjüket. A legjobb ehhez egy kisállatok számára is biztonságos melegítőpárnát használni. Ennek hiányában egy melegvízzel megtöltött és törülközőbe csavart palackot is be lehet tenni a patkány mellé, de csak felügyelettel, nehogy kirágja.
- Az elkülönített, beteg patkány alá az alom helyett jobb kutyapelenkát Ez könnyen cserélhető, jól szívja a nedvességet és azonnal látszik rajta, ha elszíneződött a vizelet, vérzett az állat. Nyílt sebnél is jobb választás, mert az alom beleragadhatna a sebbe.
- Hasmenésnél vagy más emésztőszervi gondoknál, és a legtöbbször antibiotikum-kúra mellé is ajánlott pro- és prebiotikumokat adni, hogy ne boruljon fel a bélflóra.
- Szemproblémáknál hasznos lehet, ha van a házipatikában Aptus Sentrx szemgél. Bár ez önmagában nem szokott elég lenni, de addig is nedvesíti a szemet, csökkenti a kellemetlen érzést, amíg a patkány orvoshoz kerül egy szemvizsgálatra.
- Mérgezésgyanúnál aktív szénnel lehet gátolni a méreganyagok felszívódását a rendelőbe jutásig. A patkányok anatómiailag képtelenek hányni, így a méreganyagok mindig keresztülhaladnak rajtuk.
Ezeken kívül még rengeteg termék létezik, amik jól jöhetnek az otthoni egészségügyi készletben, de a legtöbbet már csak akkor érdemes beszerezni, ha szükség is van rájuk. Ezek a termékek már az adott patkány egyéni problémáira valóak, és az állatorvos segít kiválasztani a megfelelő készítményeket.
Tünetek
A patkányok tünetrejtő állatok, a végsőkig képesek titkolni komolyabb fájdalmakat is. A természetben ez a túlélésük kulcsa, mert ha betegnek látszanának, akkor ők lennének a bagoly következő vacsorája. Hobbiállatként viszont ez nagyon megnehezíti a gazdik dolgát. Az egészen apró testi és viselkedésbeli változásokat is figyelni kell, bármelyik utalhat súlyosabb problémára. A rendszeres súlymérés mellett legalább hetente, de inkább naponta javasolt ellenőrzi a következő dolgokat:
- szőr és bőr (esetleges sebek, élősködők, puklik, szőrrágás keresése)
- légzés (légúti zörejek meghallgatása, légzésintenzitás megfigyelése)
- szemek (egyforma nagyok és tiszták-e?, nincs-e rajtuk sérülés?)
- fülek (tiszták-e?, nincsenek-e kinövések rajta?, jó illatúak-e?)
- nemi szervek és környékük (esetleges puklik, váladék, vér keresése)
- talpak (épek-e?, lehetséges pirosság, duzzadás, sérülés keresése)
- karmok (megfelelő hosszúak?)
- metszőfogak (épség és hossz ellenőrzése)
- bélsár és vizelet (állag, méret, mennyiség, szín ellenőrzése)
- mozgás (járás, fejtartás megfigyelése, különösen a ferdeség)
- evés, ivás (tud-e enni, inni?, meg tudja-e fogni a mancsaival az élelmet?)
- testhő (tapintással érzékelve)
- viselkedés (bármilyen megszokottól eltérő viselkedés problémát jelezhet)
Ha egy patkány egyszerre sokat vagy folyamatosan keveset veszít a súlyából, gubbaszt, borzolja a szőrét, horpad az oldala, sír, bizonyos testrészek érintésénél visít, nem a megszokott módon viselkedik vagy bármilyen testi változást tapasztaltatok, akkor egzotikus szakállatorvoshoz kell fordulni, aki segít kideríteni, hogy mi a probléma, és megfelelően kezeli utána.