Sün
Sün tartási útmutató
Kedvencként több sünfaj is tartható Magyarországon a legkedveltebb az afrikai fehérhasú törpesün (Atelerix albiventris), ezenkívül otthon hobbiállatként az Egyiptomi Füles Sün és a kis süntanrek tartható, de ez a két faja kevésbé közkedvelt. A Keleti Sün védett állat, tilos befogni! Általában 3-6 évet élnek, maximum élethossz 9 év.
A törpesün kiválóan elvan egyedül is, nem igényli másik süni társaságát. Az viszont nagyon fontos, hogy mozgás- és játékigényét ki tudja elégíteni. Ha mégis úgy döntünk, hogy két állatot szeretnénk együtt tartani, akkor mindenképpen két nőstény legyen.
Minimum 100 x 50 x 50 cm-es ketrec ajánlott, mert a vadonban élő sünök nagyon aktívak, futnak, másznak, ásnak és akár úsznak is. Egy éjszaka alatt több kilométert le tudnak futni, emiatt a süni lakhelyének elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy természetes viselkedését lehetővé tegye.
Válasszunk a ketrecnek egy jó meleg, de nem túl párás (25-29 fok között) helyet a lakásban, ahol a hőmérséklet nem ingadozik sokat, és huzat sincsen. Ez azért fontos, mert afrikai állatról beszélünk, aki nincsen hozzászokva a hideghez, állandó hőt kell neki biztosítani, ha ez nem megy, akkor érdemes beszerezni kisállatoknak készült infralámpát vagy más fűtőberendezést.
Sünik általában egy helyre piszkítanak, ezért érdemes wc-t berakni nekik, így csak azt kell 1-2 naponta kitakarítani, az egész ketrecben ráérünk 1-2 hetente almot cserélni.
A hatalmas mozgásigényük miatt szükségük van egy zárt futófelületű, nem ollós kialakítású futókerékre is. A süniknek min. 29 cm belső átmérőjű vagy nagyobb kerék az ideális, hogy egyenes háttal tudjanak szaladni, akár egész éjszaka is. Futótányért is kaphatnak a kerék mellé kiegészítésnek, bár nem használja mindegyikük szívesen.
Alomként legtöbben faforgácsot használnak, mellé jól bevált a macskaalom használata, ami kiváló nedvszívó és szagtalanító. 2-3 cm-es rétegben tegyük a ketrec egy részére vagy a sarok WC-be. A sünik rövid időn belül megtanulják és nagyrészt oda piszkítanak. Ezt felgyorsíthatjuk, ha ami nem a wc-be került azt beletesszük. Olyan almot válasszunk, ami nagyon jól csomósodik, és nem porol. A macskaalmot nem kell sűrűn cserélni, de ellenőrizzük naponta, és a csomókat és az ürüléket távolítsuk el. Macskaalom helyett használhatunk pelletet is, ennek is kiváló a szagmegkötő hatása.
Nagyon fontos egy kényelmes, de nem túl nagy, biztonságot nyújtó búvóhely kialakítása, amiben a süni nappal nyugodtan aludhat. Ideális a fa vagy műanyag házikó vagy a varrott textil bújó, utóbbiak jó melegek és puhák.
A törpesün gyakori fürdetése nem szükséges, és nem is ajánlott, mert szárítja a bőrüket. Akkor szükséges a sünit megfürdetni, ha összekoszolja magát, magára ken valamit, beleragad az ürülék a szőrébe vagy tüskéibe. Langyos vízzel és illatmentes macska samponnal óvatosan mossuk meg a sünit, a tüskéket egy puha fogkefével tudjuk legegyszerűbben megtisztítani.
A süni előtt folyamatosan legyen víz, hogy bármikor ihasson. A vizet tehetjük tálkába, vagy önitatóba. Érdemes egyet egyet berakni a ketrecbe, mert a tálat a süni kiboríthatja, belepiszkít, belehordja az almot és máris nincs tiszta vize. Ha tálban adjuk a vizet, olyan tálat válasszunk, ami nehéz, például üveg vagy kerámia, hogy ne tudják fellökni. Az önitatóból van műanyag vagy üveg, néhány alkalom alatt megtanulják, ha megmutatjuk nekik. 250- 500 ml űrtartalmú megfelelő.
Etetőnek szintén próbáljunk meg olyan tálat választani ami „feldönthetetlen” (kerámia). Tálból is érdemes egy nagyobbat és egy kisebbet beszerezni, a nagyobb a száraz tápnak a kisebb a kiegészítő eledeleknek (kukac, stb)
A sünök természetes környezetükben rovarokat: lárvákat, petéket, kifejlett rovarokat, madarak tojásait, fiókáit, kisebb emlősöket fogyasztanak. A házikedvencként tartott törpesün esetében fontos, hogy a táplálékuk magas fehérje-, alacsony zsírtartalmú és változatos legyen, minél jobban utánozva a természetes táplálkozást. A sünik laktózérzékenyek, így semmilyen tejet vagy tejterméket nem kaphatnak. A tejtermék még a tápban is tilos!
A törpesün táplálásának alapja a szuperprémium minőségű macska (vagy kistestű kutya) száraztáp és az élőeleség.
Betegség esetén egzotikus állatorvoshoz kell fordulni, aki szakszerűen tud diagnosztizálni és gyógyítani. Mivel a törpesün még kevéssé elterjedt házikedvenc Magyarországon, érdemes a környékünkön felkutatni egy megbízható állatorvost, aki ért hozzájuk, ne akkor kelljen kapkodnunk, ha esetleg probléma adódik.